Gün Kenetlenme Günüdür
 

GÜN KENETLENME GÜNÜDÜR

Yayın Tarihi : 06/08/2021 - 16:04
Gün Kenetlenme Günüdür

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, orman yangınlarıyla mücadele eden Muğla'ya gitti. Tarihi Şeyh Camii'nde, "Zorluklar Birlikte Aşılır" başlıklı hutbe irad eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Cuma namazı kıldırdı.

Başkan Erbaş, hutbesinde son günlerde yaşanan afetlere dikkat çekerek, "Geçen hafta afet gerçeğiyle bir kez daha karşılaştık. Cennet yurdumuzun akciğerleri ormanlarımızda çıkan yangınların çoğu söndürüldü elhamdülillah. Bazı bölgelerimizde ise söndürme çalışmaları devam ediyor. Cenâb-ı Hak, en kısa sürede bu afetten de kurtulmayı bizlere nasip eylesin. Milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın." dedi

"Devlet millet dayanışması içinde aşamayacağımız engel yoktur"

 

 

Milletçe yaşanılan üzüntünün çok büyük olduğunu ifade eden Başkan Erbaş,"Bugün mahzunuz, üzüntümüz çok büyük. Kaybettiğimiz kardeşlerimiz, yanan ormanlarımız, yitirdiğimiz masum canlar her birimizin yüreğini dağlıyor. Ancak biliyor ve inanıyoruz ki bizi biz yapan değerlerin etrafında kenetlenip kardeşlik şuurumuzu diri tuttukça başaramayacağımız imtihan yoktur. Tarih boyunca Allah’ın yardımı, devletimizin kararlılığı ve milletimizin azmiyle nice zorluğu birlikte göğüsledik. Bugün de devlet millet dayanışması içinde aşamayacağımız engel yoktur." diye konuştu.

Başkan Erbaş, istiklal şairi, Mehmet Akif Ersoy’un “Girmeden tefrika bir millete düşman giremez; toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez” beytini hatırlatarak, "Toplu vurdukça yüreklerimiz üstesinden gelemeyeceğimiz zorluk yoktur. Nitekim Rabbimizin müjdesi açıktır: “Şüphesiz zorlukla beraber kolaylık vardır. Gerçekten, zorlukla beraber kolaylık vardır.” ifadelerini kullandı.

"Gün, birliğimizi, beraberliğimizi ve muhabbetimizi canlı tutma günüdür"

Birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken Başkan Erbaş, "Gün, ayrışma değil kenetlenme günüdür. Gün, birliğimizi, beraberliğimizi ve muhabbetimizi canlı tutma günüdür. Sevinç ve mutluluğumuz gibi hüzün ve kederimizi de paylaşma günüdür. Nitekim Peygamber Efendimiz, biz müminleri şöyle tarif etmektedir: 'Müminler, birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet ve şefkat göstermede, tıpkı bir organı rahatsızlandığında diğer organları da uykusuzluk ve yüksek ateşle bu acıyı paylaşan bir beden gibidir.'" şeklinde konuştu.

"Sağduyumuzu ve sükûnetimizi muhafaza edelim"

Başkan Erbaş, yaşanılan afetler karşısında her bir vatandaşa düşen sorumluluklar olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

"Hazreti İbrahim’in atıldığı ateşi söndürmeye koşan karınca misali, bugün her birimize düşen sorumluluklar vardır. Her şeyden önce sağduyumuzu ve sükûnetimizi muhafaza edelim. "Ey Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır ve ayaklarımızı sabit kıl, bize yardım eyle” diye dua edelim. Yangın, sel, deprem ve salgın hastalık gibi afetlere karşı bilinçli, duyarlı ve tedbirli olmayı milli bir mücadele olarak görelim. Gerekli hallerde yetkili mercileri haberdar edelim. Küçücük bir hata ve ihmalin çok ağır neticeleri olabileceğini unutmayalım. Devletimiz, milletimiz büyük. Devlet ve millet kaynaşması ile el birliği ile inşallah bu afetlerinde üstesinden geleceğiz. Yangınların, depremlerin geride bırakmış olduğu bu problemleri, zorlukları, sıkıntıları hep beraber inşallah ortadan kaldıracağız.

Bu vesileyle başta yangınlar olmak üzere afetlerde hayatını kaybedenlere Cenâb-ı Hak’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Yüce Rabbimiz, afetlerle canla başla mücadele eden kardeşlerimizin işini kolaylaştırsın ve onların yardımcısı olsun."

Başkan Erbaş hutbede yaptığı duasında şu niyazda bulundu:

“Ya Rab, salgınla, yangınla, kuraklıkla, sel ve heyelanla karşı karşıyayız. Bu çetin günlerde rahmet ve inayetine sığındık. Her zamankinden daha çok sana muhtacız. Bizlere Yardımını gönder, esirgeme Allah’ım.

Ya Rab, vatanımızın pek çok yerinde ormanlarımız yandı bazı yerlerde yanmaya devam ediyor. Ya Rabbelalemin yeşilin vatanı, yurdu olan Muğlamız’da da yangın devam ediyor. Muğla tarihi Şeyh Camii’nde hep birlikte ellerimizi açtık sana yalvarıyoruz, dualarımızı kabul eyle Allahım. Merhamet ve şefkatinle acılarımızı dindir Ya Rabbi!

Ya Rabbelalemin milyonlarca dilsiz canlı ormanlarda diri diri yanıyor. Ya Rabbelalemin sen buyuruyorsun ki Kur’an-ı Kerim’de, “Size tohumlar, bitkiler, bağlar bahçeler bitirmemiz için yoğun bulutlardan oluk gibi boşalan sular indirdik.” Ya Rab, sen her şeye kadirsin sabrımızı ve imkanlarımızı arttır bizlere yağmur yüklü bulutlarından Kur’an-ı Kerim’de ifade buyurduğun ‘oluk gibi’ yağmurları indir Allah’ım. Yağmurlarını gönder Allah’ım. Ya Rabbelalemin bol ve bereketli yağmurlarını gönder. Yangın olan yerleri bu yağmurlarla söndür Allah’ım.

Ya Rabbelalemin, yangınları söndürtme faaliyetlerinde devletimizi, milletimizi ve görevleri başında canla başla çalışan kardeşlerimizi muvaffak eyle Allah’ım.

Ya Rabbelalemin, ormanlarda nice hayvan rızkını arıyor. Ancak zalim, hain insanların da sabotajlarıyla yanan ormanlarda bu hayvanlar diri diri yanıyor. Ya rab o hayvanlar yüzü suyu hürmetine ormanlardaki yangınları söndürtmeyi bize nasip eyle Allah’ım.”

Tüm camilerde dua edildi

Türkiye'nin son günlerde maruz kaldığı sel, deprem ve yangın felaketleri ile kuraklığın sona ermesi için cuma vakti ülke genelindeki tüm camilerde dua edildi.

Muğla Tarihi Şeyh Camii'nde ise Cuma namazı öncesi Yasin, Fetih ve Mülk suresi okundu ve ardından Muğla İl Müftüsü Yaşar Çapçı dua etti.

 

https://diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/32626/gun-kenetlenme-gunudur sitesinden alıntıdır. 817 kez görüntülendi.

Rastgele Haber;


 
Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada