Ankara ili Kalecik ilcesi Tanitim Sayfasi - Tarihce - Sehitler - Mahalleler - Kalecik Haber
 


Kalecik Tarihçesi
Kalecik Kaymakamı
Kalecik Belediye Başkanı
Mahalle Muhtar Bilgileri
Kalecik Telefon Rehberi
Protokol Lİstesi
Kalecik Tarihi Eserleri
Kalecik Şehitlerimiz
Kalecik Medya
Kalecik Nüfusu
Kalecik Firmaları
Sivil Toplum Kuruluşları
Sosyal Medya Siteleri
Eski Belediye Başkanları
Eski Kaymakamlar
Eski İlçe Müftüleri
Kalecikli Ünlüler
Kalecik Ürünleri
Kalecik Tayyaresi
Mahalle Yol Haritası
Kurum Amirleri
Uydu Görüntüsü
Şehir Rehberi
Hava Durumu
Gökyüzünden Kalecik
Namaz Vakitleri
Kalecik Türküleri
360 Derecede Kalecik
Kalecik Mahalleleri
Kalecik Yöresel Yemekler

Kalecik - Hakkında - Tarihçe


 • Nüfusu: 13.969 kişi
 • Yüzölçümü: 1.318 km2
 • Rakımı: 725 m
 • Şehir Merkezine Uzaklığı: 71 km
 • Kalecik ve çevresi, tarihi MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan, çok eski bir yerleşim bölgesidir. MÖ 4000 yıllarında Hititler'in bu bölgede yaşadığına dair bazı kalıntılar bulunmuştur. Daha sonraları bölge,Büyük İskender'in ve ardından Doğu Roma İmparatorluğu'nun hakimiyetine girmiştir. 1071 Malazgirt Muharebesi ile Türklerin Anadolu’ya gelişinden sonra 1075 yılında Kalecik Kalesi, Selçuklu Türkleri tarafından zaptedilmiş ve onların hakimiyetine geçmiştir. Selçuklu Devletinin yıkılmasından sonra yörede beylikler döneminde Candaroğulları'nın hüküm sürdüğü anlaşılmaktadır. Yıldırım Bayezid zamanında Ankara ile birlikte Kalecik Kalesi de Osmanlılar tarafından zaptedilmiştir. Timur’un çekilmesinden sonra tekrar Candaroğulları yörede yeniden kısa bir hakimiyet kurmuşlar, sonra tekrar Osmanlıların hakimiyetine geçmiştir. Kalecik, Osmanlı döneminde uzun yıllar Çankırı sancağına bağlı bir kaza olmuştur. Anadolu Tarihi Coğrafyası üzerinde araştırmaları bulunan W.Ramsay Kalecik'in çevresinde Acıtorızıacum isimli bir kentten söz etmiştir. Ayrıca araştırmalarında W.Ramsay, Kalecik'i Eçelriga olarak tanımlamıştır. Ayrıca yakın tarihimizde Kurtuluş Savaşında nokta hizmeti vermek, Kuva-yi Milliye güçlerine lojistik destek sağlamak bakımından hizmet etmiştir. 1925 yılında Mustafa Kemal Atatürk Kastamonu yolculuğu sırasında bölgeyi ziyaret etmiştir.

  Anadolu topraklarına Trakya üzerinden ayak basan Galatlar, Ankara ve Kalecik çevresine hakim olmuşlardır. Galatlar döneminden sonra Kalecik ve civarı Roma imparatorluğunun, ardından da Bizans imparatorluğunun hakimiyetine girer. Kalecik ve civarının Türkler tarafından fethi 1075 yılında gerçekleşir. Bu bölgenin ünlü Türk büyüğü Battal Gazi tarafından Bizanslılardan aldığı bilinmektedir. 1243 yılında yapılan Kösedağ Meydan Savaşında Selçuklu Orduları Baycu Noyan yönetimindeki Moğol kuvvetlerine yenilince Kalecik ve çevresi de onların yönetimine girer.

  Fatih Sultan Mehmet 1461 yılında Çandaroğulları Beyliğine son verince kent Osmanlı yönetimine katılır. Bu dönemde Kalecik ticari yönden çok gelişmiş bir merkezdir ve “Küçük Mısır“ adıyla ünlenmiştir.

  Ankara’nın kuzeydoğusunda yer alan ilçe, doğu yönünde Sulakyurt, batı yönünde Çubuk ve Akyurt, kuzey yönünde Çankırı il merkezi ve Şabanözü ilçesi, güney yönünde ise Kırıkkale ili ve Elmadağ ilçeleri ile çevrilmiştir. Kızılırmak nehri ilçenin topraklarında kuzeygüney yönünde akar.

  Hasbey, Saray, Tabakhane Camisi, Kazancıbaba ve Alişoğlu Türbesi ile Kızılırmak nehri üzerindeki Develioğlu Köprüsü ve Kalecik Kalesi belli başlı tarihi eserleridir.

  Halk oyunları, giyimi tarzı, türküleri ve mutfak özellikleri göz önüne alındığında ilçenin halk kültürünün İç Anadolu halk kültürü ile örtüştüğü görülür. İlçede tabakçılık, bakırcılık ve kumaş dokumacılığı oldukça gelişmiştir. Son yıllarda gelişim gösteren bağcılık, kendisini daha çok Kalecik Karası adıyla bilinen üzüm üretimi ile göstermektedir.

   

  
   
  Sayfa Etiketleri : Kalecik haber, Kalecik Kaymakamlığı , Kalecik Belediyesi, Kalecik Karası Üzüm Şarabı, kalecik tarihi yerler, develioğlu köprüsü, kalecik kalesi, kalecik ayvası, kalecik üzümü, kalecik karası, karahan konağı, kalecik hamamı, kalecik şehsuvar cami, kalecik tabakhane camii, kalecik kızılırmak, incirlik parkı, kalecik kültürü, ekonomisi, yerel insanları, kalecik ekmeği, kalecik kasnak böreği, kalecik cevizli çöreği, belediye başkanı nevzat şahin, kalecik un, kalecik yem ,kalecik devlet hastanei, kalecik müftülüğü,kalecik sydv vakfı, kalecik milli eğitim müdürlüğü, Kalecik Haber, Cep Haber , Mobil Haber, Olay Var, Sitenek Ekle Kodu Html Kodu, Kalecik Adına Aradığın Herşey Burada